Praha centrem inovací: česká metropole přilákala na týden experty na městská data z Berlína a Porta

Sep 23, 2024

-

Tiskové zprávy

Stačí týden k tomu, abychom našli nový způsob pohledu na práci s pražskými daty? Odpověď jsme hledali spolu s německou společností DKSR a portugalskou organizací Porto Digital, a to přímo v naší metropoli. Tohle unikátní a inspirativní setkání s datovými vědci, datovými architekty a business developery z Berlína a Porta, které se točilo kolem udržitelné mobility, účinnosti vytápění veřejných budov a tepelných ostrovů ve městě, přineslo cenné podněty pro další rozvoj Prahy a posílilo spolupráci napříč evropskými městy.

„Jsem velice rád, že Praha má v oblasti dat a chytrých technologií co nabídnout i městům na západ od nás. To, že si experti z německé společnosti DKSR vybrali právě Prahu, jednoznačně dokazuje, že je naše město inspirací pro ostatní. Chtěl bych poděkovat především kolegům z městské společnosti Operátor ICT, že tuto akci celý týden hostili. Věřím, že expertní doporučení vycházející z pražských dat, zejména v oblasti udržitelné dopravy, budou aplikována i v naší metropoli,“ uvádí první náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.  

Díky této mezinárodní spolupráci se během pěti dnů datoví vědci, datoví architekti a business developeři soustředili na pět výzev, které jsou pro českou metropoli aktuální. Témata zahrnovala tepelné ostrovy ve městě, digitální dvojčata měst, energii a budovy, chytré čtvrti a veřejnou dopravu. 

„Spolupráce Prahy s městy, jako je Porto nebo Berlín, má pro Prahu a OICT víceúrovňový přínos. Nejenže jsme se dostali bezplatně k datům, ke kterým jsme dosud neměli přístup, ale také jsme měli možnost verifikovat existující data a získat nové perspektivy díky spolupráci s týmy z různých evropských regionů. To nám umožňuje zlepšovat kvalitu naší práce a udržovat technologickou aktualitu našich produktů a služeb,“ říká Petr Suška, místopředseda představenstva pražské městské společnosti OICT, která týdenní pracovní setkání nad pražskými daty spoluorganizovala. 

Cílem DKSR City Mission bylo sdílet zkušenosti napříč evropskými městy a vzájemně se inspirovat. A zároveň si otestovat, že společným zapojením OICT, DKSR a Porto Digital dokážeme během jednoho týdne dosáhnout významného pokroku. Efektivní práce s daty totiž umožňuje přinést hmatatelné výsledky i v relativně krátkém čase.  

„Během jednoho týdne se nám společně s experty z Prahy a kolegy z Porta podařilo nalézt dosud neznámé vzorce v pražských datech v oblastech městské dopravy, energetického využívání budov, klimatické adaptace a vln veder. Dosáhli jsme pokroku v digitální infrastruktuře a jsem přesvědčený, že z našich zjištění vzejdou nové projekty,“ shrnuje výsledky týdenní spolupráce Alanus von Radecki, jednatel německé společnosti DKSR, která akci City Mission spoluorganizovala. 

City Mission přinesla na základě dat doporučení v několika klíčových oblastech. Výsledky v oblasti udržitelné mobility ukazují, že snížení automobilové dopravy může přispět k finančním úsporám a zlepšení kvality života ve městě. Ušetřené finanční prostředky by se pak nejlépe využily k dalším investicím do infrastruktury, která podporuje alternativní způsoby dopravy, jako jsou cyklostezky, pěší zóny nebo třeba sdílená mobilita. Během City Mission se také prokázalo, že uzavírky některých silnic nemají významný negativní dopad na dopravu v celé čtvrti.   

V oblasti účinnosti vytápění veřejných budov a energetiky se prokázalo, že lepší využívání dat může optimalizovat energetickou spotřebu. Analýza ukázala, že Praha má v této oblasti velký potenciál k dosažení úspor, zejména pokud se zlepší řízení spotřeby energie prostřednictvím moderních technologií a chytrých systémů. Doporučené kroky zahrnují implementaci digitálních nástrojů pro monitorování spotřeby a zavedení inovativních řešení, jako jsou energetické optimalizační platformy, které umožní efektivnější hospodaření s energií. 

Třetí případ, věnovaný tepelným ostrovům ve městě, odhalil, že některé části Prahy jsou výrazně více postiženy extrémními teplotami, což má dopady na zdraví obyvatel i kvalitu života. Analýza dat na úrovni jednotlivých ulic umožnila identifikovat oblasti, kde jsou tepelná rizika nejvyšší, a doporučila zavedení specifických opatření, jako je výsadba zeleně, zavádění stínových zón nebo používání reflexních povrchů na veřejných prostranstvích. Tato opatření by mohla výrazně snížit dopad tepelných vln a zlepšit mikroklima v městském prostředí. 

Celkově tedy City Mission poskytla cenné podněty pro další rozvoj města a posílení spolupráce mezi evropskými metropolemi, čímž přispívá k udržitelné budoucnosti Prahy.