Praha 30. ledna 2020 – Od začátku února 2020 si budou moci všichni cestující v Praze a Středočeském kraji pořídit na přepážkách ve Škodově paláci kartu Lítačka s novými motivy Maappi. Všichni zájemci o tyto limitované edice karty Lítačka budou mít na výběr ze tří barevných variant, které nakreslil Matěj Hošek.

Od pondělí 3. února 2020 se na zákaznických přepážkách Lítačky ve Škodově paláci začnou vydávat karty se speciálním designem od Maappi, který symbolizuje podobu pražského metra v budoucnosti tak, jak ji vidí autor projektu, talentovaný mladý autista a milovník veřejné dopravy, Matěj Hošek. Cestující si budou moci vybrat mezi zelenou, bílou nebo růžovo-červenou variantou motivu Lítačky.
„Vydáním limitované edice karty Lítačka s designem Maappi jsme chtěli podpořit nejen Matějův projekt, ale také nabídnout Lítačku v nové, zábavnější podobě. Jsem přesvědčen, že se cestujícím nové motivy budou líbit a že se z nich stanou třeba i sběratelské kousky,“ dodal k nové limitované edici Lítaček primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Pořízení speciálního designu bude možné pouze v kontaktním centru Lítačky ve Škodově paláci v Jungmannově ulici v Praze a bude na cestujících, zda si budou chtít pořídit klasickou zelenou Lítačku, nebo nový motiv s podobou sítě pražského metra od Maappi. „Za nový speciální design karty Lítačka naši zákazníci nebudou platit nic navíc. Za vystavení karty tak zaplatí částku, která je uvedena v našem ceníku, to znamená od 200 do 50 korun v návaznosti na způsobu rychlosti vydání karty. V současnosti bude k dispozici zatím 20 000 kusů limitované edice karet Lítačka s Maappi,“ doplnil praktické podrobnosti o novém designu karty Michal Fišer, generální ředitel pražské městské společnosti Operátor ICT, která má provoz a rozvoj karty Lítačka na starosti.

Speciální edice karet Lítačka je dalším prohloubením spolupráce mezi Prahou a dobročinným projektem Maappi. V loňském roce vyjely na linkách Pražské integrované dopravy první autobusy se sedadly potaženými vzorem, jehož autorem je právě Matěj Hošek.

Produkty s motivy Maappi je možné nově zakoupit a přispět tak na dobrou věc i prostřednictvím fanshopu Dopravního podniku hlavního města Prahy na fanshop.dpp.cz.
Maappi je dobročinný projekt, jehož hlavní tváří je patnáctiletý Matěj Hošek, který je „tak trochu jiný”. Matěj trpí od malička těžkou formou Aspergerova syndromu s hlubokými úzkostmi. Rodiče si s ním dlouho nevěděli rady, až mu jednou do ruky dali mapu pražské MHD. Matěj si mapy okamžitě zamiloval a našel v nich tolik hledaný klid.

Od té doby Matěj kreslí své vlastní mapy, které jsou pod dobročinnou značkou Maappi umisťovány na různé předměty a prodávány. Podstatnou část zisku chce rodina investovat zpět do systému a zlepšit především psychiatrickou péči pro děti s PAS a vzdělávání, které nyní stojí školy značné peníze.