LÍTAČKA

Lítačka je nová karta pro cestování pražskou hromadnou dopravou – metrem, autobusem, tramvají nebo třeba lanovkou. Je nosičem elektronických jízdenek, které lze zakoupit na pobočkách Dopravního podniku Praha či na webu dpp.cz. Na rozdíl od papírových kuponů tedy nabízí možnost zakoupení jízdného on-line. Lítačka navíc slouží i jako průkazka do pražské Městské knihovny.

Lítačka, to ale není jen zelená karta v peněžence namísto staré červené. Jde ve skutečnosti o jeden z prvních kroků v budování nových platforem „Smart City“. Celá koncepce chytrého města spočívá v budování systémů napříč jednotlivými složkami městské infrastruktury, které spolu efektivně komunikují.

Dnešní zelená kartička je pouze nosič, za kterým stojí IT řešení vybudované tak, aby nebylo uzavřeným vesmírem, ale aby se stalo kompatibilní součástí velkého komplexního systému Chytré Prahy.

V budoucnu systém Lítačky umožní například, že svůj MHD kupon si budete moci nahrát třeba na platební kartu, nebo do aplikace v telefonu či na jiné individuálně příjemné medium. Lítačka je tedy především začátkem v tvorbě nové komunikační platformy v rámci Prahy a jejího okolí, kdy cílem je moderní, úsporné město, a především pohodlný život Pražanů.

www.litacka.cz

NAPSALI O NÁS

LIDOVKY.CZ: Lítačka zaručuje slevu do pražské zoo. Po roce přibyly kartě desítky výhod

ČESKÁ TELEVIZE: Lítačka rozšiřuje svoje funkce. Řidiči elektromobilů ji budou moci využívat při nabíjení vozů