Platnost karet Lítačka bude automaticky prodloužena o tři roky

Praha 15. 11. 2021 – Stejně jako v předchozích letech bude i v roce 2022 končit platnost dopravních karet Lítačka, které se vydávaly v letech 2018. Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) jako provozovatel Lítačky společně s Magistrátem hlavního města Prahy se rozhodly platnost karet Lítačka automaticky prodloužit o tři roky. Cestující, kterým by karta v letošním a v příštím roce propadla, tak budou moci s Lítačkou cestovat po Praze a Středočeském kraji o tři roky déle.

Dopravním kartám Lítačka vydaným v roce 2018, na které si mohou cestující nahrávat dlouhodobé časové kupóny a cestovat po Praze a Středočeském kraji, bude postupně končit platnost. Během roku 2022 by tak měla skončit platnost asi 168 000 karet. Provozovatel karty Lítačka, Operátor ICT, ovšem společně s Magistrátem hlavního města Prahy rozhodl o automatickém prodloužení původně exspirujících karet, a to o tři roky.

„Rozhodnutím prodloužit platnost karet Lítačka o tři roky chceme vyjít vstříc všem cestujícím v hlavním městě, a ulehčit jim tak starosti s vyřizováním nové karty. Navíc tím zabráníme zbytečným nákladům, které by vydávání nových karet představovalo,“ uvedl k prodloužení platnosti Lítaček primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Všechny karty Lítačka, kterým končí platnost, budou automaticky v databázi provozovatele prodlouženy. Cestující nebudou muset provést žádný úkon, tak jak tomu bylo v minulosti, například vložením karty do validátorů, které již od konce srpna 2018 nejsou pro cestování v Praze a Středočeském kraji potřeba.

Cestujícím, kterých se původní konec platnosti v letošním roce bude týkat, budou rozesílány informační e-maily a SMS zprávy podle toho, jaký kontakt uvedli při registraci.

„V současnosti je v našem systému registrováno něco málo přes 933 000 karet Lítačka a na více než 582 000 je poté nahrán dlouhodobý časový kupón. Doufáme, že prodloužení platnosti cestující ocení. Naším cílem je odbavování v dopravě v Praze co nejvíce liberalizovat a digitalizovat. Cestující mají od prosince 2019 možnost mít dlouhodobý časový kupón pouze v mobilní aplikaci PID Lítačka a odbavovat se jen prostřednictvím obrazovky mobilu. Od prosince 2019 si navíc všichni cestující mohou kupóny převést do mobilní aplikace PID Lítačka, kde je možné v tuto chvíli i kupón bezkontaktně nakoupit,“ doplnil generální ředitel městské společnosti OICT Michal Fišer.

 

prodlouzeni_karty_litacka_640x400