S Lítačkou za kulturou: nově i do pražského divadla Studio Ypsilon

Praha 20. února 2020 – Všichni držitelé dopravní karty Lítačka mohou využít bohatý slevový program, který jim nabízí nejen zvýhodněné vstupné, ale i řadu dalších výhod a benefitů. Nejnověji mohou držitelé Lítačky na představení legendárního pražského divadla Studio Ypsilon s 10% slevou.

 

Lítačku nevyužijete jen při jízdě ve veřejné dopravě v Praze a Středočeském kraji, poslouží i jako průvodce po pražských památkách, zajímavostech a kulturních akcích. Pokud se s ní prokážete na pokladnách vybraných partnerů věrnostního programu Lítačky, ušetříte na vstupném. Zvýhodněné vstupenky můžete takto získat do řady atraktivních pražských památek, jako je třeba Židovské muzeum, Prašná brána, Staroměstská radnice nebo třeba Lobkowiczký palác.

Nově můžete s Lítačkou i za živým uměním, jelikož se věrnostní program poprvé rozšířil i o divadlo. Na představení pražského divadla Studio Ypsilon tak mohou všichni držitelé karty Lítačka využít 10% slevu.

„Věrnostní program Lítačky nabízíme všem cestujícím v Praze a Středočeském kraji jako bonus a poděkování za to, že s Lítačkou veřejnou dopravou pravidelně cestují. V současné době máme více než 30 partnerů nabízejících výhody pro držitele Lítačky a náš věrnostní program neustále rozšiřujeme. Jsem rád, že nově je možné s Lítačkou jít i do divadla, a těší mě o to více, že prvním naším divadelním partnerem je právě Studio Ypsilon, které v minulém roce oslavilo výročí 55 let od první inscenace a 56 let od založení divadla,“ doplnil k věrnostnímu programu Lítačky Michal Fišer, generální ředitel společnosti Operátor ICT, která má provoz a vývoj Lítačky na starosti.  

 

Právě k zmíněnému výročí vznikla inscenace, která nese název Spálená 16. Je to rovněž adresa, na níž Studio Ypsilon sídlí již více než čtyři desetiletí. Hra provede diváka nejen historií jednoho domu, ale celé ulice Spálené od dob Karla IV. až po sametovou revoluci. Autorem i režisérem inscenace je zakladatel, tvůrčí osobnost a ředitel Studia Ypsilon, prof. Jan Schmid.

 

Studio Ypsilon

Už na počátku a za celou dobu své existence se Ypsilonka stala nedílnou součástí české (ale nejen díky svým mnohým zájezdům po celém světě i světové) divadelní historie, a to jak svou originální poetikou, tak metodou kolektivní improvizace. Velkou roli ve filozofii této výjimečné scény hraje náhoda, která stála v šedesátých letech i u zrodu jejího jména: „Byl jsem v té době na vojně, takže první inscenace Encyklopedické heslo XX. století se začala zkoušet v kasárnách, ale už to bylo divadelní společenství, jež přesahovalo vojenský útvar především do Naivního divadla v Liberci k několika hercům a loutkohercům, výtvarníkům i hudebníkům. Encyklopedické heslo mělo premiéru v kinosále vojenského útvaru 3256 v Liberci a rázem bylo posláno na vojenský festival. Samotné divadlo zatím nemělo jméno, ale věděli jsme, že jsme studiem. Důstojník, který nás na festival doprovázel, tvrdil, že název mít musíme, takže pak do patřičné kolonky napsal X. Hned jsem se vzepřel, že takové divadlo poezie už existuje v Brně – tak tam napsal Y. Ypsilon. Studio Ypsilon. Takže náhoda podobná té, na kterou přišel kdysi Tristan Tzara, kdy se mu dostavilo pojmenování celého uměleckého hnutí dada,“ vysvětluje příběh její zakladatel Jan Schmid. Původně založil Ypsilonku jako nezávislou experimentální skupinu a po celou dobu je jeho tvůrčí a hybnou silou. Z tohoto nápadu nakonec vzešlo divadlo, bez kterého si dnes mapu významných divadelních scén lze už jen těžko představit.

 

S dopravní kartou Lítačka můžete ušetřit peníze i za vstupy do vybraných sportovišť, muzeí nebo třeba i pražské zoo.

 

Regionální dopravní systém PID Lítačka se nově vztahuje také na cestování po Středočeském kraji. Proto se můžete těšit, že postupně přibydou další výhody a slevy na zajímavá místa
v tomto regionu.

 

Slevový program se neustále rozrůstá. Podle míst, kde Lítačku uplatníte, si můžete naplánovat pěkný výlet za kulturou, sportem nebo zábavou. Aktuální seznam slev je přehledně dostupný na stránkách v sekci „Slevy a výhody s Lítačkou“.